pexels.com

/ 0 / Henrieta Balázsová
Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto trpí úzkostnou poruchou, určite by ste mali vedieť týchto 13 vecí.

Faktom je, že počet ľudí trpiacich úzkostnými poruchami neustále narastá. Preto je dôležité vedieť, ako sa v ich prítomnosti správať – určite by ste nechceli niekomu, kto vám je blízky nevedome ublížiť. Prečítajte si preto 13 rád, ktoré pochádzajú priamo od ľudí trpiacich touto poruchou.

#1: Vypočujte ich bez toho, aby ste ich súdili. Človek trpiaci úzkostnou poruchou vie, že jeho obavy niekedy nedávajú druhým ľuďom zmysel, no zbaviť sa ich aj tak nedokáže. Najviac mu preto pomôže vaše porozumenie.

#2: Ak si všimnete, že nejaká vôňa, nejaké miesto či nejaké slovo uňho spúšťa úzkosť, ohľaduplne ho na to upozornite. Nie vždy si toho musí byť vedomý a možno mu tým pomôžete podobným situáciám predchádzať.

#3: Človek trpiaci úzkostnou poruchou niekedy nachádza potešenie a upokojenie na nezvyčajných miestach, či pri nezvyčajných činnostiach. V žiadnom prípade ho za to nesúďte, práve naopak, podporte ho a dodajte mu sebavedomie.

#4: To, ako môžete svojmu blízkemu pomôcť, sa ho pýtajte predtým, než sa dostaví obdobie úzkosti alebo jej záchvat. V situáciách, keď je už úzkosť prítomná, by ho to mohlo rozrušiť ešte viac.

#5: Úzkosť je takmer vždy sprevádzaná frustráciou a tým pádom nie príliš veľkou chuťou komunikovať. Neberte si to osobne.

#6: Ľudia trpiaci úzkostnou poruchou potrebujú pocit stability. Ak zostane pokojné vaše správanie, upokojíte tým aj svojho blízkeho.

pixabay.com

#7: Rešpektujte, že človek, ktorého sužuje úzkosť potrebuje viac času na oddych, čokoľvek ho vyčerpá oveľa rýchlejšie.

#8: Začnite sa aj vy zaoberať dychovými cvičeniami či rôznymi inými upokojujúcimi technikami. Vám neuškodia, práve naopak, a váš blízky bude rád, že ste s ním „na jednej lodi“.

#9: Človek trpiaci úzkostnou poruchou nad všetkým premýšľa omnoho viac. Niekedy to môže byť jeho prekliatím, no niekedy aj darom. Dokážte mu to.

#10: Nesnažte sa pochopiť, ako a prečo jeho úzkosť vzniká. Mnohokrát to nevie ani on sám a vaše otázky by celú situáciu zhoršili ešte viac.

#11: Každý človek trpiaci úzkostnou poruchou veľmi ocení vašu trpezlivosť, nakoľko sám veľmi dobre vie, že to pre vás vôbec nie je jednoduché.

#12: Nesnažte sa situáciu silene zľahčovať. Úzkostná porucha nie je výplodom fantázie, je to skutočná diagnóza, ktorou sa medicína veľmi intenzívne zaoberá.

#13: S potrebnou dávkou starostlivosti, odhodlania a tvrdej práce je človek trpiaci úzkostnou poruchou schopný dosiahnuť čokoľvek. Jediné, čo potrebuje je vaša podpora a predovšetkým dôvera.

Pozri aj: UMELKYŇA TRPIACA DEPRESIOU A ÚZKOSŤOU KRESLÍ VTIPNÉ ILUSTRÁCIE, KTORÉ DOKONALE VYSTIHUJÚ JEJ ŽIVOT

psych.sk (Henrieta Balázsová), iheartintelligence


Komentovať (0)