huffingtonpost.com

/ 0 / Michaela
Aj vy ste zvedaví, a chcete vedieť, čo sa deje počas sexuálneho poradenstva? Určite to nie je tá prvá vec, ktorá vám napadne!

Sexuálny život je (aspoň dúfame) bežnou súčasťou každého dospelého človeka. Už dávno nie je jeho prvou funkciou len rozmnožovanie. Aj skrz sex  si vyjadrujeme lásku, no niekedy sa môže stať i nepeknou taktikou vydierania. A keď to prestane fungovať, je zle. Treba s tým niečo urobiť.

Vyhľadanie odborníka si vždy vyžaduje veľkú dávku odvahy. V prípade sexuálneho poradenstva to platí dvojnásobne. Čo sa teda deje s „pacientom,“ ktorý vyhľadá sexuálneho terapeuta?

Čo sa presne deje počas sexuálnej terapie?

„Sexuálny styk nie je súčasťou sexuálnej terapie,“ odpovedá Kimberly Resnick Anderson, terapeutka, ktorá sa často stretáva práve s takýmto názorom. „Niektorí moji klienti bývajú dosť prekvapení, možno aj sklamaní, keď vojdu do mojej kancelárie a zistia, že je úplne obyčajná. Asi čakali, že bude ozdobená vibrátormi, bičíkmi,  či inými erotickými pomôckami,“ dodáva. Ďalej vysvetľuje, že sexuálna terapia je legitímnou psychologickou terapiou, ktorá je založená na rozhovore, len s tým rozdielom, že predmetom rozhovorov je sex.

„Zaoberám sa klientovou osobnou a sexuálnou minulosťou, z ktorej sa mi vytvorí obraz o príčine problému. Rozoberieme súčasnú sexuálnu aktivitu, očakávanie a spokojnosť. Samozrejme, nevyhneme sa aj provokatívnym témam, ale sexuálna terapia je licencovanou metódou a profesionál nikdy neposkytuje žiaden sexuálny kontakt.“

pixabay.com

Akí ľudia vyhľadávajú konzultáciu so sexuálnym terapeutom? A môžem sa jej zúčastniť aj bez partnera?

„Naše služby vyhľadávajú ľudia rôznych skupín. A to, že sa jej zúčastníte sám alebo sama, je úplne v pohode,“ hovorí Megan Fleming, psychologička, ktorá je zároveň aj sexuálnou terapeutkou.
„Vyhľadávajú nás jedinci, ale aj páry rôzneho veku, sexuálnej orientácie, etnického pôvodu, či náboženstva,“ prezradila. „Keď dôjde na sex a vzťahy, všetci môžeme mať problémy, pretože nikto nás sexu v skutočnosti neučil.“

Ale nie je rozprávanie o sexe s úplne cudzím človekom trochu čudné?

„Predstava, že by ste mali rozoberať svoj sexuálny život (alebo jeho nedostatok) s niekým, koho ste práve spoznali, nie je jednoduchá. Ale väčšina ľudí dokáže prekonať prvotné nepríjemné pocity,“ tvrdí Keeley Rankin. 

„Po príchode do mojej kancelárie sa u pacienta, ktorý sa rozhodol vyhľadať pomoc, sa snažím najskôr vzbudiť pocit pohody,“ hovorí. „Vždy ho sem doviedol nejaký problém v sexuálnej oblasti. Sex je tabu sám o sebe a veľa ľudí sa hanbí za všetko, čo súvisí so sexualitou. Najprv pracujeme na tom, aby pacient nemal problém rozprávať o akomkoľvek probléme, ktorý ho sem doviedol,“ pokračuje Keeley.

S akými najčastejšími problémami sem ľudia najčastejšie prichádzajú?

„Tu platí rôzni ľudia, rôzne problémy,“ tvrdí ďalšia sexuálna terapeutka Ian Kerne. „Ale s čím teda prichádzajú? Nízke libido, rozdielna túžba po sexe u partnerov, poruchy erekcie, predčasná či oneskorená ejakulácia u mužov, vzrušenie, orgazmus a bolesť pri sexuálnom styku u žien,“ vymenováva najčastejšie dôvody.

„Ale taktiež nie je nezvyčajné, keď niekto navštívi terapeuta, aby sa vysporiadal s problematickým správaním. Nadmerné pozeranie porna môže byť tiež jedným z dôvodov. Aj obnovenie vzťahu po sexuálnej nevera partnera je dôvod na návštevu,“ dodáva Ian.

pixabay.com

Čaká ma medzi jednotlivými sedeniami domáca úloha?

„Áno, nie je to nič neobvyklé. Úloha pacienta nekončí zavretím dverí na kancelárii. Terapeut zadá nejaké odporúčania, ktoré s týkajú intímneho života. Prípadne vás môže poslať aj za ďalším odborníkom, ak náhodou vidí nejakú zdravotnú príčinu vášho problému,“ odpovedá sexuálna terapeutka Gracie Landers.

„Akonáhle terapeut porozumie, čo sa s vami deje, môže vám odporučiť nejakú literatúru, alebo niečo skúsiť urobiť,“ pokračuje.“ Mali by ste očakávať od terapie zlepšenie vášho sexuálneho života. Terapeut je tu na to, aby spolu s vami rozobral tento progres.

Sexuálna terapia môže byť užitočná

„Mnoho ľudí, ktorí nájdu tú odvahu a vyhľadajú odborníka, pocíti po prvej návšteve úľavu. Už len vyrozprávať sa z problémov niekedy (sakramentsky) pomôže,“ dodáva na záver Stephanie Buehler, ktorá patrí medzi certifikovaných sexuálnych poradcov.

Vyhľadať odbornú pomoc nie je hanba. Rady odborníka sú určite užitočné omnoho viac, ako rady kamarátky, ktorá nemá ani tušenie o tom, čo prechádzate.

Pozri aj: 10 ÚPRIMNÝCH MYŠLIENOK ANGELINY JOLIE, NAD KTORÝMI SA MÔŽETE ZAMYSLIEŤ

interez.sk (MichaelaG), huffingtonpost.com


Komentovať (0)