Foto: villages-news.com

/ 0 / PetraSus
Nemusíme zdôrazňovať, do akej miery Freud ovplyvnil celú psychológiu.

Okrem toho, že položil základy psychoanalýzy a interpretácie snov, niet hádam nikoho, kto by o ňom nepočul aspoň niečo. Napríklad jeho teóriu, ktorej podstatou je, že dievčatá závidia mužom penis. Iste ste už počuli aj o Oidipovom či Elektrinom komplexe.

Počuli ste však o psychosexuálnych štádiách vývinu, ktoré sú taktiež jeho výtvorom? Aj keď dnes už mnoho psychológov Freudove teórie odmieta ako vedecky nepodložené výplody fantázie, niečo na nich predsa len musí byť, keď v takej miere ovplyvnili rozvoj tejto vedy v 19. a 20. storočí. Tvrdil napríklad, že naše správanie je poháňané nevedomými pudmi a impulzmi a každého človeka riadia skryté motívy. Tieto motívy si ľudia vôbec nemusia uvedomovať, všetko, čo robíme, však robíme pre vlastné potešenie.

Ďalšia z Freudových teórií tvrdila, že človeka poháňajú dva typy hnacích síl, a to tendencia k smrti a tendencia k sexuálnemu pudu. Prejavovať tieto pudy navonok je však neprijateľné, potláčame ich preto do nevedomia. Tvrdil, že pravé šťastie spočíva v možnosti milovať a vykonávať zmysluplnú prácu.

https://www.facebook.com/FreudMuseum/photos/p.10155611065344775/10155611065344775/?type=1&opaqueCursor=AbpWYEgImHnqrRBRUyBBf6_Ow0I9zfai8NdbNPKtW2brj12mqG_I5TZU4w-d6Y3ep-CCdM3Kz9mwvsEJew7q5aEykKjOeiT4WIjWfQsnvBcGSYaHVI2XT-Gfi0MUEJ1V_E3RmgJQpgehQAMoTTbGDssMcI52uu3srU1-gYKbg8N94VlGwF7IHhpDjwmtnR28kHeKZJ_vsSEIpDni908gRfLtgHQDi9xyx1n3x9UdMfQnxD_FFtHK-W6zpWu3JBpv1t-HdSVzMLtpkLresdu2Tv_GSWvc-u_KnVeTHRs-pQOsVju1VkQGkTzgsAjdsgImATou5Y7Ezq0laN8Q-g7Bp2HmCWKuq7zWPQs-dHltYnH3-SuvTb5fg7VaNpjIBUu4RFOMxp53s3pi8KyKzSEn9IECCV7k-3NE8pZTVqhlA5G96j7rVN2Mo5tFfIDsFyyZKuM&theater

Medzi jeho najkontroverznejšie teórie však patrí tvrdenie, že sexualita človeka v dospelosti je závislá na psychosexuálnom vývoji, ktorým prechádzame od narodenia. Ak sa nepodarí „preplávať“ z jedného štádia do ďalšieho plynule, jedinec si vytvára fixácie alebo dochádza k regresu. Štádiá psychosexuálneho vývoja sú nasledovné:

Orálne štádium

Toto štádium trvá od narodenia približne do 18 mesiacov a primárnym zdrojom potešenia sú u dieťaťa ústa, pery a jazyk, ktorými sa prisáva na matkinu bradavku. Dieťa v tomto období vezme do úst takmer všetko, čo dostane do rúk a začína aj hrýzť, keď mu vyrastú prvé zuby. Podľa teórie, ak sa jedinec zasekne v tomto štádiu, v dospelosti si vypestuje návyky súvisiace s ústami, ako napríklad fajčenie, obhrýzanie nechtov alebo pitie alkoholu.

Análne štádium

Toto štádium je často koreňom problémov, práve v tomto období sa dieťa začína učiť chodiť na nočník. Dieťa si všíma, že to, či a kde vypudí stolicu, ovplyvňuje emócie jeho rodičov. Takýmto spôsobom sa učí rodičmi manipulovať. Freud tvrdil, že ak má dieťa z tohto obdobia negatívne skúsenosti, vyrastie z neho sadistický jedinec, ktorý nedokáže ovládať svoje obsesie. Ak však má dieťa v tomto štádiu pozitívnu skúsenosť, vyrastie z neho usporiadaný a čistotný jedinec.

#freudintensifies ❤️ https://twitter.com/sigmundfreudin 💙 https://www.instagram.com/freud.intensifies 🚬

Gepostet von Sigmund Freud intensifies am Mittwoch, 28. März 2018

Falické štádium

Falické štádium trvá od 2 do 5 rokov a vyznačuje sa vznikom tzv. Oidipovho komplexu u chlapcov. V tomto období podľa Freuda dieťa začína objavovať svoje genitálie. Z nejakého dôvodu Freud trval na tom, že chlapci sa zamilujú do svojej matky a nenávidia otca, pretože on matku môže mať, kým dieťa nie. O Elektrinom  komplexe hovoríme vtedy, keď sa dievča zaľúbi do otca a žiarli na matku. Ak sa dieťaťu toto štádium nepodarí prekonať, údajne z neho vyrastie promiskuitný jedinec alebo naopak, príliš zdržanlivý.

Genitálne štádium

Medzi falickým a genitálnym štádium je ešte latentné štádium, k tomu sa však Freud vyjadroval pomenej. Genitálne štádium sa týka dospelých jedincov a prekonávania každodenných radostí a starostí. V tomto štádiu sa údajne sústreďujeme na to, aby sme si vytvorili účinné obrazné mechanizmy a bezpečnú realitu.

Ktoré štádium najviac vystihuje vás?

Pozri aj: Najkurióznejšie prípadové štúdie Sigmunda Freuda: Malý Hans

ideapod


Komentovať (0)