indianexpress.com

/ 0 / Simona Gray
Život tvorí mnoho vecí, je nádherný, čarovný a úžasný ale je jedna vec, ktorej sa od neho nikdy nedočkáme.

Nedá sa uprosiť, nedá sa podplatiť a nikdy nebude ľahký. Sú časy, kedy je tento jednoduchý fakt evidentnejší ako obyčajne, keď máme pocit, že zakaždým, keď vstaneme, nás život zhodí späť na studenú zem. William Beteet, ktorý seba samého nazýva lenivý filozof, dal dokopy zoznam krutých právd, ktoré si musíme uvedomiť (a ak si ich neuvedomíme teraz, život nás ich aj tak naučí), aby sme mohli byť silnejší a prežili všetky tie veci, ktoré na nás život hodí. 

pexels.com

Každý, koho milujete, umrie

Znie to síce ponuro a morbídne, ale keď si uvedomíte tento jednoduchý fakt, keď prijmete realitu, že raz svojich milovaných stratíte, pomôže vám to prehĺbiť a viac oceňovať vaše vzťahy s nimi. Ľudia berú svojich blízkych ako samozrejmosť a keď raz odídu, cítia stratu a ľútosť nad tým, že s nimi nestrávili viac času, keď mohli. Vaši priatelia, rodičia, súrodenci – nikdy nevieme, kedy ich vidíme naposledy. Kedy ste naposledy volali svojim rodičom? Kedy ste si vyrazili s vašimi priateľmi? Využite čas, ktorý máte, ako najlepšie viete. Naše vzťahy s inými ľuďmi sú jednou z najdôležitejších vecí, ktoré nám život ponúka a mali by sme sa z nich radovať čo najviac.

My sami dávame našim životom zmysel

Budhisti veria, že náš život si tvoríme sami – našimi rozhodnutiami, skutkami a našimi myšlienkami. Viesť zmysluplný život je teda voľba, ktorú musíme urobiť my sami. Nemusíme ísť do sveta a skončiť svetový hlad, aby mal náš život nejaký zmysel. Predavač v potravinách sa môže cítiť rovnako plnohodnotne ako CEO veľkej firmy. Často sa príliš zameriavame na všetky tie veci, ktoré nemáme a preto nevidíme tie, ktoré máme a ktoré môžu urobiť náš život šťastným. Veci, ktoré chceme spôsobujú, že náš život sa zdá taký prázdny.

Perfektný partner neexistuje

pexels.com

Mnoho ľudí fantazíruje o dokonalom romániku ako z filmu, o láske, ktorá nás zrazí z nôh, všetko bude odrazu jasné a farebné, a my na konci dňa odídeme do západu slnka aj s našou druhou polovičkou a budeme žiť šťastne až do smrti. Skutočnosť je ale často úplne iná a my zistíme, že náš partner celkom presne nekorešponduje s našimi vysnívanými ideálmi. Neznamená to, že by sme sa mali rozísť a čakať na toho pravého, pretože ten pravý neexistuje. Vzťah nemôže fungovať len tak z ničoho – predstavte si to ako umelecké dielo; vy aj váš partner musíte pracovať spoločne na tom, aby vyzeralo nádherne. Môžeme sa cítiť vo vzťahu šťastne, ale nemôžeme očakávať, že to príde samo! Nemôžete len brať; musíte do toho citu medzi vami občas aj niečo vložiť.

Život je hra

Prečo by sme mali celý náš život kráčať po špičkách a dávať pozor, či niečo nepokazíme? Život je proces a musíme sa učiť z vlastných chýb, musíme nadobudnúť skúsenosti na to, aby sme prestali veci kaziť. Mali by sme na život myslieť ako na hru; rozhodnite sa, čo od neho chcete, naučte sa pravidlá a choďte do toho. Nikdy nemôžete nič dosiahnuť a nikdy nebudete úspešní, ak sa bojíte hrať. Počuli ste snáď niekedy o niekom, kto sa stal skvelým futbalistom bez toho, aby čo i len položil nohu na ihrisko? Predpokladám, že nie.

Všetko končí

Táto pravda je trochu podobná tej prvej, ibaže sa o niečo horšie počúva. Všetko končí. Nič netrvá večne. Budeme mladí a krásni iba chvíľu a potom zostarneme. Zamilujeme sa a láska pominie, alebo stratíme tých, ktorých sme milovali. Budeme žiť a potom umrieme, rovnako ako všetci tí ľudia pred nami, ktorí tiež žili, milovali, uspeli, sklamali a potom zomreli. Musíme pamätať na to, že nie sme iní. Ale namiesto toho, aby nás táto skutočnosť deprimovala, mali by sme sa cítiť vďační, posilnení a nadšení, pretože ak by veci trvali naveky, čo by ich spravilo výnimočnými? Plynúci čas a konce dodávajú veciam na hodnote. Musíme oceňovať všetko.

Milujte malé veci

pexels.com

Keďže vieme, že všetko raz skončí, vieme aj to, že musíme milovať všetko, čo nám život ponúka. Veci sa môžu stať všednými, ak sa na ne bude pozerať niekto, kto ich bude vnímať ako súčasť „dennej rutiny“. Veci okolo nás môžu byť krásne, ak im to my sami dovolíme – choďte do školy alebo práce inou cestou ako obyčajne, pozorujte svet okolo seba, ľahnite si na trávu a pozorujte oblaky či hviezdy. Buďte romantický a svet sa vám vždy bude zdať magický. Prestaňte sa ponáhľať a užite si ho!

Buďte realista pri veľkých veciach

Hoci by sme nemali brať život príliš vážne, je tiež dôležité, aby sme nenechali náš pravý mozog za kormidlom celý deň. V živote sú veci, na ktoré potrebujeme analytickú časť nášho mozgu a pomyslieť si o nich, že sú krásne (alebo nie) jednoducho nestačí. O veľkých veciach sa nedá len snívať, musíte aj konať a logicky myslieť, ak ich chcete dosiahnuť. Človeku, ktorý sa chce stať slávnym spisovateľom, nestačí napísať pár random slov a BUM!, zrazu je z toho bestseller. Tak to nefunguje. Písanie potrebuje čas, musíte mať premyslený dej, dokončiť prvú verziu, potom ju upraviť, nájsť vydavateľa… Väčšina veľkých vecí potrebuje náš čas a energiu na to, aby sa stali realitou.

Nájdite si cestu alebo sa prestaňte sťažovať

Takmer každý jeden z nás už pravdepodobne stretol niekoho, kto nerobí nič iné, len sa sťažuje na to, ako sa jeho život nevyvíja tak, ako by to chcel. Buď ich sťažovanie odignorujeme, alebo sa cítime frustrovaní spolu s nimi. Často si hovoríme „Ak ich to tak rozčuľuje, prečo niečo neurobia? Prečo neurobia niečo preto, aby to zmenili?“ Ale buďme k sebe úprimní: sme skutočne iní? Nerobíme v skutočnosti to isté? Veď koľkokrát sme sa sťažovali na učiteľa. „Jeho testy nedávajú zmysel, nikdy neviem, čo od nás chce.“ Alebo „Toto nedokážem, nemám na to.“ Pravdou je, že sťažnosti a hundranie len málokedy niečo vyriešia a dosť často nás len zdržujú. Musíme byť aktívni a pozitívni. Musíme veriť tomu, že nájdeme spôsob, nájdeme cestu, ako zmeniť veci, ktoré nás robia nešťastnými. Sťažnosti si môžme nechať pre seba.

Pozri aj: 7 EMOČNÝCH PREJAVOV, O KTORÝCH SI MYSLÍME, ŽE SÚ ZLÉ, NO V SKUTOČNOSTI SÚ PRE NÁS VEĽMI PROSPEŠNÉ

 interez.sk (Simona Gray) lifehack.org


Komentovať (0)