Foto: facebook.com/medpharmaque

/ 0 / PetraSus
Klebetenie je bežnou záležitosťou aj v dnešnej spoločnosti.

Aj keď treba podotknúť, že nespravodlivo je spájané väčšinou so ženami. Klebeteniu sa však rád oddá aj nejeden muž. Čo sa stalo u susedov, kto má čo oblečené, s kým jedol, kde a čo… Aj keď sa zvedavosť a následné šírenie získaných informácií týka takmer každého človeka, stereotyp, že klebetia najmä ženy zrejme tak skoro nezmizne. A ako sa s takými klebetnými manželkami vyrovnávali muži v stredoveku?

V dobách minulých, keď nebolo možné šíriť informácie pomocou sociálnych sietí či esemesiek, schádzali sa dámy jedna u druhej pri čaji a zhovárali sa. O čom inom než o susedoch a najnovších udalostiach. Dnes za také niečo hrozia možno nepekné pohľady, v minulosti však boli tresty tvrdšie. Keď sa muž dozvedel, že jeho žena je klebetnica, nasadil jej niečo ako náhubok.

Posted by Medicus Pharmaque on Dienstag, 28. Februar 2012

Ten mal podobu masky vyrobenej z kovových popruhov. Žene dali do úst na jazyk kúsok kovu, aby nemohla prehovoriť a postroj jej pripevnili na hlavu. Podobalo sa to na postroj, aký sa dával na kone. V niektorých prípadoch ľudia zachádzali ešte ďalej a časť, ktorá sa dávala do úst, mala na sebe tŕň. Ak by sa žena predsa len pokúsila prehovoriť, tŕň by jej prepichol jazyk.

Posted by Medicus Pharmaque on Dienstag, 28. Februar 2012

Akoby toto všetko nestačilo, ak muž chcel, mohol si dať ženu na vôdzku a doslova ju vziať na prechádzku hanby. Počas toho náhodných okoloidúcich povzbudzoval, aby jej nadávali a dokonca na ňu pľuli. Ak by bolo divákov málo, mohol jej na postroj pripnúť aj zvon, aby pritiahla ešte viac pozornosti. Takéto niečo sa nevyužívalo len v prípade, ak žena klebetila, ale aj vtedy, ak sa mužovi zdalo, že sa príliš veľa sťažuje a je nespokojná.

Это Scold’s bridle, средневековый прибор против женской болтовни.Scold’s bridle был изобретен в 1500–ых годах в Британи…

Posted by Medicus Pharmaque on Dienstag, 28. Februar 2012

Takéto trestanie však v stredoveku nebolo žiadnou novinkou. Kresťania už dlho predtým verili, že hriechy možno plne pochopiť a odčiniť jedine trestaním tela. Čistotu duše mohol človek dosiahnuť jedine prostredníctvom utrpenia. Aj konkrétne takéto postroje sa využívali už dlho predtým na udržiavanie otrokov pod kontrolou a ešte dlho potom.

Poslednýkrát bol postroj s náhubkom na trestanie použitý až v 19. storočí, aj keď na popularite začal výrazne strácať už v 16.-tom. Či už preto, lebo ženy klebetili menej alebo preto, lebo muži našli efektívnejší spôsob trestania, dodnes nevedno. Ľudia sa však v minulosti až príliš vyžívali v ponižovaní ľudí na verejnosti, vynašli si preto vždy iný spôsob. Po náhubkoch nasledovali klietky hanby.

Pozri aj: Nebudete im chcieť uveriť. Toto je 5 spôsobov, ktorými sa ženy v stredoveku chránili voči nechcenému otehotneniu

all-that-is-interesting


Komentovať (0)