Foto: pixabay.com

/ 0 / Henrieta Balázsová
Ide o prvú štúdiu, ktorá u človeka potvrdila stav vyššieho vedomia v bdelom stave.

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké by to asi bolo dostať sa do stavu vyššieho vedomia? Čo by sa s nami vlastne stalo? Nadobudli by sme nejaké “superschopnosti”? Alebo by sme pocítili pokoj, ako nikdy predtým? Alebo by sme objavili podstatu všetkých vecí? Nech už by sa stalo čokoľvek, vedcom sa konečne podarilo potvrdiť, že stav vyššieho vedomia skutočne existuje.

Kontroverzná štúdia

Pri zachovaní istého postupu totiž bola na pozorovaných ľuďoch zaznamenaná veľmi vysoká rozmanitosť mozgových signálov. Tá sa značne líšila od toho, ako mozog funguje “normálne”, teda v bežnom režime.

Spôsob, akým neurovedci k týmto záverom došli, však pobúril mnohých ľudí. Ľuďom, ktorí sa ich výskumu zúčastnili, totiž podali psychedelické drogy.

Psilocybín, ketamín a LSD

Predstavte si, že by ste dostali možnosť zúčastniť sa dobre plateného výskumu, no museli by ste súhlasiť s tým, že vaše správanie a vaša mozgová aktivita bude sledovaná po tom, čo vám bude v kontrolovaných laboratórnych podmienkach podaná droga. Súhlasili by ste?

youtube.com (screen)

Skúsme teda povedať, že našťastie pre vedu sa našli ľudia, ktorí s takouto, nie práve najbežnejšou ponukou, súhlasili. Práve vďaka nim sa výskumnému tímu podarilo zistiť, že po užití psilocybínu, ketamínu či LSD sa človeku v mysli “odomkne” vyšší stav vedomia.

Ľudia, ktorí v kontrolovaných podmienkach tieto drogy užili, začali vykazovať veľmi rôznorodú neurálnu signalizáciu a veľmi vysokú mieru zložitosti mozgovej aktivity.

Vnímanie je úplne iné, no nemusí byť lepšie

Ako hovorí profesor Anil Seth, jeden z autorov štúdie, po užití psychedelických drog sa vnímanie každého človeka síce veľmi výrazne zmení, no to neznamená, že bude lepšie.

pixabay.com

Ako sa vyjadril: “Počas psychedelického stavu je aktivita mozgu oveľa menej predvídateľná, ako bežne.” To, ako teda droga na konkrétneho človeka zapôsobí, sa líši od osoby k osobe. Niekto sa vďaka nej na chvíľu možno dostane do pomyselného neba, no niekoho môže priviesť aj do pekla skrytého v jeho mysli.

Čo si o tomto kontroverznom výskume myslíte vy? Veríte, že práve drogy môžu odomknúť skryté schopnosti našej mysle a posunúť ju na vyššiu úroveň?

Pozri aj: Objavil ju náhodou, keď mu kvapla na prsty. Albert Hoffman vynašiel jednu z najužívanejších halucinogénnych drog, ktorá zmenila svet

spring


Komentovať (0)