Foto: Unsplash.com/Roberto Nickson

/ 0 / Mariana Belmer
Koľkokrát máme v živote pocit, že sa všetko rúca, že nevieme, čo ďalej a už neveríme ani sami sebe, že máme dosť síl zvládnuť to? Niekedy sú to našťastie len dni či pár týždňov, no keď sa to natiahne na mesiace, s každým to zamáva.

A do toho nám psychológovia povedia, že keď sa človek cíti na dne, často nevyčerpal ani 40% svojich síl, možností a zdrojov. To je všetko síce pekné, ale ako sa dostať k tým zvyšným 60%? Kľúč k tomu je v našej hlave a ako v mnohých iných situáciách, aj tu záleží len na nás, či sa poddáme, alebo či budeme bojovať. Iste, ten správny postoj nezískame z večera do rána, no môžeme sa k nemu krok za krokom približovať.

Týchto 5 citátov vám v tom môže pomôcť…

Najťažšie výstupy vedú k najkrajším výhľadom.

Ako iste viete, v živote nič nie je zadarmo a často, teda, takmer vždy, si musíme to, čo chceme, tvrdo odmakať. Nie, netýka sa to len úspechu, ale aj toho, že na to, aby ste sa niečoho alebo niekoho vedeli vzdať, musíte dostať niekedy doslova pár tvrdých rán.

Unsplash.com/John Gibbons

Bolo by skvelé, keby sme nemuseli trpieť ani mnoho vecí obetovať, no ktovie, či by sme potom vedeli krásu života a dobré časy oceniť tak veľmi, ako po ťažkých obdobiach a skúškach. Takže, keď máte pocit, že váš život práve pripomína zostup do priepasti, pokračujte, lebo ono sa to opäť raz otočí.

Spomeňte si, koľkokrát ste si už povedali, že niečo nezvládnete. A zvládli ste to.

Podceňovať sa je vždy ľahšie, ako sa vedieť oceniť a povzbudiť. Napriek tomu mnohí z nás majú skúsenosť, že keď ide naozaj do tuhého, dokážeme siahnuť aj na také dno vlastných síl, o ktorom sme ani nevedeli, že ho máme. Keď vám bude ťažko, rozpomeňte sa na tie chvíle a uvedomte si, že dokážete viac, než si myslíte. A okrem toho, každý ďalší deň boja je zároveň dňom, o ktorý ste bližšie k víťazstvu.

Problémy nie sú stopky, sú to značky.

Nemajú vás zastaviť. I keď pravdou je, že väčšina ľudí sa nechá zastaviť, ale to je ich rozhodnutie. Ak si neviete poradiť s frustráciou hneď, doprajte si trochu čas, no nevzdávajte sa. Úsmevný a zároveň i povzbudzujúci je Edisonov výrok: „Nepomýlil som sa, len som našiel tisíci spôsob, ako to nebude fungovať.“

Unsplash.com/Matt Duncan

Vidíte? Dá sa na to pozrieť aj tak, záleží to len na nás. Jediné, čo vás dokáže odradiť je strach, pretože pravdou je, že väčšina ľudí, ktorí hľadajú riešenie, ho napokon nájdu. Problém je značka, ktorá vám hovorí, že nemôžete pokračovať ako doteraz a musíte si nájsť inú cestu. Ozaj, viete, kedy už konečne nebudeme čeliť žiadnej kríze? Keď tu nebudeme.

Keď sa niečo pokazí, vieme o to viac oceniť, keď všetko dokonale funguje.

Na to ale denno-denne zabúdame. Vieme hromžiť keď niečo nevyjde, no poďakovať za to, že sme zdraví, a že sa nám toľko iných vecí podarilo, to už vie málokto. No hovorí sa, že práve vďačnosť je magnet na zázraky.

Príde vám to všetko ako „taľafatky“? Vedzte len, že keď konečne prestanete sýtiť svoju myseľ toxickými myšlienkami, možno začnete riešiť problémy rýchlejšie a efektívnejšie. A možno raz pochopíte, že nadávky a sťažovanie sa nikam nevedú.

Prehratá bitka neznamená prehratú vojnu.

Iste ste už počuli mnoho citátov v podobnom duchu. Lenže, je to pravda. Koľkokrát ste už v živote mali chuť vzdať to a práve sekundu pred tým, než ste to urobili, sa všetko otočilo o 180 stupňov? Či už to pripíšete vyššej moci, osudu alebo len náhode, život je raz taký.

Unsplash.com/Austin Schmid

Takže, nikdy sa nevzdávajte, aj keď máte pocit, že to už ďalej nevydržíte. Život je predsa len krásny a vzácny, hoci to teraz nevidíte. Občas my sami potrebujeme obrúsiť, aby sme boli lepšími ľuďmi a vedeli pomôcť tým, ktorí sú na tom podobne. Váš životný príbeh nekončí jednou prehrou, ide ďalej a záleží len na tom, aby ste ho neprehrali ako taký.

Pozri aj: 15 najkrajších filmových citátov, vďaka ktorým sa pozriete na život inými očami

powerofpositivity


Komentovať (0)