foto: wikipedia.org

/ 0 / Michaela
Vibrátor sa spočiatku používal čisto len na terapeutické účely. Ženy však túto terapiu tak milovali, že sa čoskoro "udomácnil" a stal sa z neho obľúbený domáci spotrebič...

Ak ste už dosiahli plnoletosť a náhodou vstúpite do internetových erotických obchodov (pretože do kamennej predajne by ste nevkročili za nič na svete), určite by ste si ani nemysleli, že vibrátor sa nevymyslel len na pôžitok žien. Najprv sa používal na liečbu ženskej hystérie. Avšak v súčastnosti v USA využíva túto erotickú pomôcku viac ako 1/3 žien. Pochvaľujú si, že patrične okorenila ich sexuálny život a pomáha im dosiahnuť orgazmus. A stará ľudová múdrosť vraví, že keď je žena spokojná, tak je spokojný aj muž.

Asi nám nebudete veriť, no vibrátor má už dve storočia a pôvodne sa používal na liečbu hystérie u žien. Treba však poznamenať, že v minulosti aj sexuálnu frustráciu chybne diagnostikovali ako hystériu. Vlastne tento pojem v sebe zahŕňal akékoľvek správanie žien, ktoré sa vymykalo štandardu. A tak lekári stáli pred obrovským problém. Čo s nespokojnou ženou?

Hystéria – problém, ktorý sa ťahá storočiami

Photo by Noel Nichols on Unsplash

Zmienky o hystérii nájdeme už v dokumentoch z 13. storočia. Doktori vtedy prekvapivo celkom dobre chápali, čo to znamená, keď žena nemá sex. Preto ženám odporúčali uvoľniť nahromadené sexuálne napätie pomocou dilda. Keďže problém frustrácie zotrvával, v 16. storočí lekári hysterickým ženám odporúčali častejšie zviesť partnera. Ale ani to im veľmi nepomohlo, pretože len 25% žien dosiahne orgazmus pri pohlavnom styku.

Tak lekári opäť premýšľali. Ženám poradili jazdu na koni, pri ktorej dochádza k stimulácii klitorisu. Avšak v 17. storočí sa masturbácia a používanie pomôcok označovalo za diablov vynález, tak hysterické ženy ostávali i naďalej neuspokojené. Až neskôr sa začalo s masážou klitorisu, samozrejme, len pod lekárskym dohľadom. O orgazme podľa lekárov nemohla byť ani reč, aj preto vyvrcholenie nazývali paroxyzmus.

Či už paroxyzmus alebo orgazmus, ženám to bolo jedno, pretože stimulácia im priniesla patričné uvoľnenie, pričom ženy neváhali priplatiť si i za ďalšie vyšetrenie. Dnes vieme, že zlepšenie zdravotného stavu má na svedomí orgazmus. Vynálezom vibrátora sa podarilo odstrániť množstvo neduhov. Úzkosť, nespavosť, frustrácia, nervozita či dráždivosť. Ženy boli oveľa spokojnejšie, čo sa logicky odzrkadlilo aj na ich zdraví.

Ako to celé začalo

Photo by Les Anderson on Unsplash

V 19. storočí lekári začali hystériu liečiť masážou panvového dna. Prekvapivo si masáž klitorisu nijako nespájali so sexualitou, pretože vtedy panovalo povedomie, že žena môže dosiahnuť orgazmus iba počas sexuálneho styku. Ženám sa však táto nezvyčajná masáž páčila a naozaj zaberala.

Preto sa po pár dňoch u lekárov začali vytvárať rady. Jednému lekárovi však počas terapie „odišla“ ruka. Z početných masáží mal presilenú ruku a tak sa spojil s jedným vedátorom a spoločne začali premýšľať nad prístrojom, ktorý by mohol nahradiť ruku. Stačilo pár omylov a pokus a prvý vibrátor bol na svete.

Prvý vibrátor bol patentovaný v roku 1880, teda 10 rokov pred patentovaním žehličky či vysávača a stal sa okamžitým hitom. Prvý elektrifikovaný model má na svedomí fyzioterapeut Dr. Joseph Mortimer Granville. Neskôr už len stačilo jeho vynález zdokonaľovať. Vibrátor dodnes „vyliečil“ už tisíce žien z hystérie či sexuálnej frustrácie. Však už dávno sa vedelo, že ženu, ktorá je večne nespokojná, treba vydať. A my vieme, že sex dokáže hotové zázraky!

Pozri aj: 13 znakov, ktoré hovoria o tom, že váš smútok môže byť v skutočnosti začínajúcou depresiou

psychologytoday


Komentovať (0)